Alapfogalmak 2017-02-13T13:37:21+00:00

Project Description

GYIK

A termékek/szolgáltatások és szervezetek által szén-dioxid egyenértékben (CO2e) kifejezett nettó kibocsátott és visszavont ÜHG mennyiséget jelentő indikátor. Termékek/szolgáltatások esetében a karbonlábnyom lehet teljes (TKL) illetve részleges (RKL).
A teljes karbonlábnyom a termelőtől a végső felhasználóig (fogyasztóig) elemzi a termék életútját (business to consumer, B2C). A részleges karbonlábnyom a termelőtől egy másik (nem végleges) felhasználóig elemzi a termék/szolgáltatás karbonlábnyomát (business to business, B2B)
A VER-ek a legkülönfélébb forrásokból származnak, a kis, közösségi zöld projektektől egészen a hatalmas megújuló energiatermelő rendszerekig. A VER-eket előállító „zöld projekteket” független nemzetközi felügyeleti szervek minősítik. Így mind magánszemélyek, mind vállalkozások egyszerűen és költséghatékony formában semlegesíthetik a csökkentésük után még fennmaradó kibocsátásukat. Noha a VER-ek minősítése valamivel egyszerűbb, mint a kötelező crediteké, minden VER-nek szigorú szabványoknak kell megfelelnie, és minősítő szervezeteknek kell igazolniuk, hogy a kibocsátás-csökkentés valós, mérhető, örökre szól, és kiegészíti a korábbi csökkentéseket.

Széndioxid és azzal egyenértékű üvegház gáz kibocsátás csökkentésének helybeni, fizikai megoldásai. Csökkentési program nevű tanácsadásunk egy szolgáltatás adott termék előállító, szállító, vagy szolgáltatást végző illetve az ezzel foglalkozó gazdálkodó vállalat vagy természetes személy részére abban a tekintetben, hogy természetes módon, technológiai fejlesztések segítségével és egyéb döntésekkel hogyan tudja a széndioxid kibocsájtását csökkenteni.

Tudományos  környezetvédelemi tevékenység, alapadatokon alapuló számítás elvégzése melynek során megvizsgáljuk, kiszámítjuk, hogy egy termék előállítása, szállítása vagy egy szolgáltatás végzése során mennyi széndioxid vagy azzal egyenértékű egyéb üvegházhatású gáz terheli a légteret. A számítás kiterjedhet természetes személy vagy populáció esetében az életvitel alapján is a kibocsájtás meghatározására.

A karbonlábnyom meghatározás alapja a termék/szolgáltatás esetében az életciklus elemzésen alapuló CO2 kibocsátás meghatározása. A szervezetek esetében a meghatározás alapja elsődlegesen a szervezet által használt input anyag és energiaforrások valamint ezek CO2 output kibocsátásának értékelése. Az értékeléshez különböző szabványok állnak rendelkezésre.

Nemzetközi szerződésekben meghatározott, elfogadott és körülírt egy tonna káros anyag kibocsátás ellentételezésére használt pénzügyi instrumentum. Megvásárlásának és nyugdíjazásának lényege, hogy a szennyező technológiák irányából a megújuló, tiszta energiák irányába pénzt közvetítsen.

A természetes személy vagy gazdasági egység, termék, vagy szolgáltatás, vagy szállítás kiszámított káros anyag kibocsájtásának ellentételezése karbonkreditek nyugdíjaztatásával. Az ellentételezés célja, hogy az ellentételezett személy (jogi vagy természetes) pénzügyi támogatásával egy kiválasztott zöld beruházás pénzügyi fejlesztése  történjen. A karbonkredit egy certifikát, mely hitelt érdemlően azt bizonyítja, hogy egy zöld projekt tevékenysége során adott mennyiségű széndioxid vagy azzal egyenértékű egyéb üvegházhatású gáz nem került ki a légtérbe miközben termék előállítás vagy szolgáltatás nyújtása történt és ha ugyanezt a terméket vagy szolgáltatást  hagyományos technológiával állították volna elő vagy végezték volna, akkor ez a mennyiség kikerült volna ki a légtérbe.

A karbonlábnyom meghatározását saját határkörben, megfelelő szakemberrel rendelkezve a cégek/ szervezetek is elvégezhetik. Mégis a meghatározás semlegességének megőrzése érdekében célszerű a külső szakértő bevonása.

Az igénylők részére több program is rendelkezésre áll, mint a Sima Pro, Carbonostics, GaBI. A programokból általában több verzió is elérhető. A programok alkalmazása nem helyettesíti a tényleges LCA elemzést.

Nem. Viszont egyre több vállalkozás, elsősorban a globális piacon jelenlevő multinacionális cégek marketing céllal feltüntetik a karbonlábnyomot termékeiken, illetve a harmadik fél részére a vállalkozásukról készített jelentésekben (pl. társadalmi felelősségvállalás, CSR).

Igen. A címkézésre jelenleg nincs egységesen elfogadott szabályozás, minden ország saját hatáskörben oldja meg. A magánszektorban több ország (Nagy- Britannia, Franciaország, Japán, Svédország, Svájc, Ausztria, Spanyolország, Dél-Korea, Tajvan) vállalkozása is bevezette a termékjelölést.

Nem. Ha már az LCA elemzéssel meghatározták a karbonlábnyomot érdemes azt kommunikálni a partnereknek/vásárlóknak. Az elemzés elvégzésének egyik fontos célja, hogy a terméken feltüntessék a karbonlábnyomot, ezáltal is, megkülönböztethetővé tegyék a hasonló termékekkel szemben. A karbonlábnyom jelölés alkalmazása fontos marketing eszköz.
A termékeknek/szolgáltatásoknak karbonlábnyomának jelölésére nem alakult még ki egységes címkézés, ezért a címkék formája, tartalma az alkalmazó országok között változó. A címke alakja általában az emberi lábnyomra, levélre vagy más alakra utal. Általában egy számot (mutatót) jelöl, amely a termék/szolgáltatás karbonlábnyomát mutatja CO2e kifejezve. Ha a címkén két szám is található, a második (alsó) szám a vállalt csökkentési kötelezettségre való utalásra vonatkozik, például Nagy –Britanniában.
Mindhárom indikátor lábnyom meghatározásának célja a környezet védelme. A karbonlábnyom a levegő védelmével és az energiatakarékossággal foglalkozik, a vízlábnyom a vízforrások hatékony hasznosításával, míg az ökológiai lábnyom az emberi tevékenység rendelkezésére álló erőforrások (talaj, bio-diverzitás, víz) való gazdálkodását, az eltarthatóságot mutatja. A komplex környezeti elemzésekhez, mindhárom mutató kiszámítása ajánlott (lábnyom család). Meghatározásukra külön-külön szabvány áll rendelkezésre. A legkidolgozottabbak a karbonlábnyom szabványok.
A karbonlábnyom meghatározása végezhető termék/ szolgáltatás, szervezeti (vállalkozás/ cég, önkormányzat, kormányzati szerv) vagy ország szinten. Minden szinten eltérő szabványokat alkalmaznak. A termékek /szolgáltatások szintjén a GHG Protocol Product Accounting & Reporting Standard és a GHG Protocol Corporate Value Chain (Scope 3) Accounting and Reporting Standard szabványt, továbbá a PAS 2050:2008-t használják. A készülő ISO 14067 szabvány további lehetőséget ad a termékek ÜHG kibocsátásának érékelésére. Szervezeti és országos szinten a GHG Protocol Corporate Standard valamint a Scope 1 és Scope 2 szabvány alkalmazható.

Egy 37 ország által elfogadott az ÜHG kibocsátások csökkentést megcélzó nemzetközi egyezmény. Az egyezmény vezette be a karbon kredit kereskedést. A jegyzőkönyvet elfogadó országok vállalták, hogy a 2008-2012-ig terjedő időszakban az 1990-es szinthez képest átlagban 5%-al csökkentik az ÜHG kibocsátásukat.

Pénzügyi eszköz, amely lehetővé teszi vállalkozások és országok részére az ÜHG kibocsátás csökkentését, pl. újrahasznosítható energiaforrások alkalmazásával.
Egy egységnyi karbon offset mértéke, amely egy tonna CO2e –vel egyenlő. A karbon kredit a tőzsdei részvényekhez hasonlóan a kereskedés tárgya és a karbon kibocsátás pénzügyi megtestesítője lehet.
A karbon kreditet címkéző rendszer, amelyet a svájci non-profit Gold Standard Foundation működtet. A szervezet regisztrálja azokat a termékeket, amelyek hozzájárulnak az ÜHG kibocsátás csökkentéshez.
A fenntartható termelésnek és fogyasztásnak része a környezetvédelem, ezen belül is az ÜHG gázok kibocsátásának csökkentése. A termékek/ szolgáltatások és a szervezetek karbonlábnyomának meghatározásával csökkenthető a környezeti terhelés.

A CO2 kibocsátás csökkentésére illetve a klímavédelemre számos további fogalom jelent meg a szakmában, mint a zéró karbon emisszió, alacsony karbon kibocsátással rendelkező vállalat/ termék/ szolgáltatás, alacsony karbon-gazdaság, karbon semleges tevékenység, karbon kereskedelem, dekarbonizációs útiterv, zöld közbeszerzés, zöld stratégiák.

Tanúsítás: az ellentételezés hitelt érdemlő bemutatása certifikát kiállításával, mely tartalmazza az alábbi adatokat:

  • 1. Kibocsátó megnevezése
  • 2. Kibocsátó regisztrációs száma
  • 3. Sorozat szám
  • 4. Projekt megnevezése (esetleg területi elhelyezkedése, rövid leírása, fénykép a projektről) melyből a karbon kreditek származnak

  • 5. Minősítési standard megnevezése
  • 6. Annak a természetes vagy jogi személynek a megnevezése, akinek a javára történik a nyugdíjazás. Az ellentételezés mértékének természetes mértékegységben történő meghatározása (tonna).
  • 7. Dátum
  • 8. Aláírás

Annak a folyamatnak a vége, amikor a nyilvántartási rendszerben az ellentételezési egységeket a végfelhasználó javára kivonják a forgalomból. Ezt Kreditenként csak egyszer lehet megtenni. A kivont, vagy nyugdíjaztatott karbon kredit a továbbiakban nem hasznosítható.

Az elemzéshez elsődleges (pl. a forrásnál megtalálható, mérésből származó adatok) és/vagy másodlagos (pl. adatbázisokból származó) adatok szükségesek. Az adatok relevánsak, teljesek, pontosak és átláthatóak legyenek. Egy évre vonatkozó átlag adatokat kell figyelembe venni.

A termékek/szolgáltatások életciklusok alatt a termékhatárokon belüli ÜHG kibocsátásának felméréséhez használt eljárás.

A zöld marketing olyan termékek forgalmazását jelenti, amelyek feltételezhetően környezetbarát módszerekkel lettek gyártva, terjesztve. Tehát a zöld marketing a tevékenységek igen széles skáláját magába foglalja a termékmódosítástól kezdve, a gyártási folyamatok és a csomagolás megváltoztatásán keresztül a reklámig. Szinonimaként az alábbi fogalmakat szokták emlegetni: környezetvédelmi marketing, ökomarketing.

Igen! Végzünk oktató tevékenységet a fenti témában annak érdekében, hogy a csökkentést és ellentételezést végrehajtó magánszemélyek és cégek érdekkörébe tartozó személyek (ügyfelek, alkalmazottak, alválallkozók és cégtulajdonosok) hozzájussanak azokhoz az információkhoz, melyek a tevékenység megértését szolgálják és tudatosíthatóvá válik ezáltal a tevékenység tudományos háttere, a fenntartható fejlődés szolgálata mint a társadalmi felelősségvállalás egyik megnyilvánulása, valamint ennek kommunikációja a külső környezet felé abból a célból, hogy példamutatással mások számára is lehetővé tegyék a programban való önkéntes részvételt.

Általában egy éves periódusra. Ha a kibocsátás az egy évet meghaladja, súlyozott átlagszámítást kell alkalmazni.

Az elemzéshez az energiafogyasztást, üzemanyag felhasználást, hűtőanyag veszteséget, szolgáltatásokat, területváltást, hulladékképződést, a mezőgazdasági tevékenységeket kell figyelembe venni. A fosszilis energiaforrásokból származó kibocsátást be kell számítani az elemzésbe, a biológiai forrásokból származót nem kell beszámítani, kivétel a terület váltáskorit. A CO2 kibocsátással nem járó fosszilis és biológiai források kibocsátásait be kell vonni az elemzésbe.
Ha a termékre már létezik termék kategória szabály (product catagory rule, PCR), akkor az elemzésnél azt figyelembe kell venni. Ha nincsen PCR, akkor minden termékre és folyamatra meg kell határozni az elemzés határait, mint a felhasznált anyagok, energia, gyártási/szolgáltatási folyamatok, szállítás, tárolás, felhasználás, végső felszámolás.

Elegendő adatot kell összegyűjteni, hogy a termék életciklusa alatti átlag ÜHG mennyiségét meg lehessen határozni.

Max. 2 év, hacsak a termék életciklusában nincs változás.

Az ún. allokációs eljárást kell alkalmazni, amikor a termék előállítási folyamatot 2-3 kisebb folyamatra osztják, majd a kisebb folyamatok input és output adatait összegzik, vagy a termelési rendszer határát kibővítik, azzal a céllal, hogy a melléktermék funkciói is bekerüljenek. Ha egyik eljárás sem alkalmazható, akkor a fő termék és a melléktermék gazdasági értékének függvényében történik a kibocsátás megállapítása.

Javasolt a tömeg szerinti megosztás. A vissza fuvart is számításban kell venni.

Az ellenőrzés történhet az ISO 14025 szerint vagy III. típusú ellenőrzés szerint, amikor a nemzeti akkreditációban jóváhagyott szervezet végzi az ellenőrzést. Továbbá az ISO 14024 szerint vagy II. típusú saját ellenőrzés szerint, valamint harmadik feles ISO14021 szerint vagy I. típusú ellenőrzés szerint. Leggyakoribb a magánszféra által alkalmazott III. típusú ellenőrzés.

A Nemzetközi Kibocsátás Kereskedelmi Szövetség (IETA) és non-profit szervezetek – The Climate Group, WWF – által kidolgozott, és az elfogadás minimális feltételeit rögzítő Önkéntes Karbon Standard (VCS). Az önkéntes creditek (VER) elfogadottságának minimális feltétele, hogy a megfeleljenek a VCS szabvány előírásainak.

VÁLJ KARBONSEMLEGESSÉ!